Aplikace rašelinových zábalů na záda (celá)

  1. Klienta uvedeme do polohy vleže na břiše, hlava je v otvoru lehátka (pokud to podmínky dovolují). Během aplikace doporučujeme, aby klient měl přikryté dolní končetiny, zvyšujeme tím komfort a hloubku prohřátí takto široce ošetřované oblasti. Zde musí každý terapeut zvážit, zda je vhodné vypodložit oblast břicha malým polštářkem nebo ručníkem. Vzhledem k rozsahu ošetřované části přikládáme dva rašelinové zábaly. Namísto dvou rašelinových zábalů 30 × 40 cm můžeme použít rozměr 60 ×40 cm (obr. 1).
  2. Důkladně vytvarujeme rašelinové zábaly, přiložíme nosič tepla (2x) a důkladně vytvarujeme (obr. 2). Pak klienta zahalíme přikrývkou od nohou až po krční páteř (obr. 3 a 4).
MA_Zada_cela_01

Obrázek 1

MA_Zada_cela_03

Obrázek 2

MA_Zada_cela_06

Obrázek 3

MA_Zada_cela_07

Obrázek 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Záda (položení)

Dostáváme se k další variantě aplikace rašelinového zábalu, a to v poloze vleže na zádech. V ideálním případě používáme omyvatelnou fólii (obr. 1) jako spodní vrstvu pro zachování čistoty pokrývky lehátka a pro využití lepších tepelných vlastností zábalu (místo fólie můžeme použít i jednorázové papírové prostěradlo).

Aplikaci rašelinových zábalů na záda považujeme za nejpohodlnější. Nepřekonaná kvalita nosičů tepla firmy Eureko je spolehlivou součástí této nejpohodlnější a nejčastěji používané formy.

  1. Na fólii (lze využít i jednorázový papír) položíme nosič tepla (obr. 2).
  2. Přiložíme rašelinový zábal (obr. 3).
  3. Klientovi odhalíme spodní prádlo, abychom zabránili jeho znečištění (obr. 4).
MA_Zada_polozeni_02

Obrázek 1

MA_Zada_polozeni_03

Obrázek 2

MA_Zada_polozeni_04

Obrázek 3

 

 

 

 

 

 

MA_Zada_polozeni_05

Obrázek 4

 

 

 

 

 

 

 

Záda (celá)

4. Fotografie jsou v tomto případě čistě demonstrativní pro lepší náhled na zábal. Při velké bolestivosti či nepřirozené poloze zad z důvodu akutních problémů terapeut pomůže pacientovi ulehnout na rašelinový zábal (obr. 1–3).

5. Opět je zde znázorněno vypodložení – v tomto případě pod kolenními klouby – pro lepší komfort klienta. Poloha vleže na zádech s nataženými dolními končetinami může být pro mnohé klienty nepohodlná, popřípadě může vyvolávat bolesti v bederní části páteře. S vypodložením dochází opět k odlehčení bederního úseku páteře (obr. 4).

MA_Zada_polozeni_07

Obrázek 1

MA_Zada_polozeni_08

Obrázek 2

MA_Zada_polozeni_09

Obrázek 3

MA_Zada_polozeni_10

Obrázek 4