17. 6. 2016

Tipy a triky pro rašelinové zábaly

Jako každá tepelná terapie je jednorázový rašelinový zábal výborný sluha. Při špatném použití je však v lepším případě neúčinná, v horším případě může způsobit více škody než užitku. Na co si tedy dát pozor? Poradíme vám.

18216526 - cosmetic clay for spa treatments, isolated on white

1. Nežeňte klienta na mráz bez svetru

Stejně jako u jiných tepelných zábalů je i po použití JRZ nutná aklimatizace na pokojovou teplotu. Pokud aplikaci zábalu nedoprovází další procedura, nechte klienta vychladnout. V praxi se osvědčila dlouhá relaxace na lůžku. Rozhodně neposílejte klienta ven na mráz bez svetru.

2. Zapomeňte na mýdlo

Vstřebávání blahodárných huminů a minerálů do pokožky trvá až 12 hodin po ukončení terapie. Během této doby se rozhodně nedoporučuje mytí mýdlem.

3. Jednorázový rašelinový zábal neohřívejte

Přiložte jej přímo na pokožku. Potřebné teplo mu dodáte pomocí rašelinového nosiče tepla (RNT) (ten se nahřívá ve vodní lázni). Ideální postup vypadá takto:

  • Ve vodní lázni ohřejte rašelinový nosič tepla na správnou teplotu.
  • Na ohřátý nosič položte jednorázový zábal a oboji převezte ke klientovi. Zábal se mírně nahřeje a jeho přiložení tak bude příjemné. (viz bod 5)
  • Díky správně ohřátému RNT dochází k postupnému prohřátí JRZ bez termošoku.

Chci vědět více o aplikaci rašelinových zábalů

4. Teplota je základ

Dbejte proto na správný ohřev nosičů tepla. V ideálním případě vždy ve vodní lázni na teplotu 58°C. Zachovejte konstantní teplotu min. 20 minut. Jedině tak zajistíte ideální prohřátí a úspěch terapie je téměř jistý.

5. Nežádoucí chlad při prvním kontaktu se zábalem

Pozor na nepříjemný pocit chladu. I když má rašelinový zábal pokojovou teplotu, kvůli obsažené vlhkosti je na pokožce pocitově studenější. Jak to vyřešíte? Dejte zábal na chviličku na rozehřátý rašelinový nosič tepla. Poté ho teprve přiložte na tělo. Vyplatí se to. Vyhnete se tak počátečnímu úleku z chladu a klient hned od začátku bude vnímat příjemné vzrůstající teplo.

6. Jako doma u maminky

Každý terapeut ví, že alfou a omegou úspěšné terapie je naprosté uvolnění a pocit bezpečí. Předhánějte se s ostatními, kdo klientovi poskytne větší pohodlí. Mezi oblíbené „triky“ patří:

  • nechte klienta na zábalu ležet, podložte mu kolena i hlavu
  • přikryjte ho, aby se cítil jako v bavlnce
  • pusťte mu jeho oblíbenou hudbu

Máte i vy nějaké „tajné zbraně“? Neváhejte je použít.

7. Pohodlím k lepším výsledkům

Pokud je to jen trochu možné, nechte klienta na zábalu ležet. Zajímají vás výhody?

  • zábal se lépe přizpůsobí konturám těla
  • lepší kontakt rašeliny s pokožkou
  • větší pohodlí a lepší uvolnění klienta

Říkáte si „Samé přínosy a ani jeden zápor?“ Jeden tu je. Počítejte s tím, že pokud klient na rašelinovém zábalu leží, vytlačí z rašeliny více vody. Hnědé vody. Pokud používáte bílá prostěradla, není to úplně úsměvné.

8. Ušetřete si práci omyvatelnou fólií

Profesionální terapeuti dávají na lůžko pod nosič tepla omyvatelnou fólii. Zabráníte s ní bezprostřednímu znečištění prostěradla. Připravte si fólii o maličko širší než nosič tepla (ale nepřežeňte to, aby nenarušila komfort klienta).

MA_Zada_polozeni_03

9. Méně znamená více

„Vymknuta z kloubů, doba šílí…“ Znáte to také? Klienti za své peníze vyžadují bonusy a extra procedury. Za celou dobu, co se terapií zabýváme, ale zjišťujeme, že často je mnohem lepší je po jednorázovém zábalu dopřát klientovi maximálně jen uvolňující masáž a  komfortní odpočinek.  Protože klid a odpočinek umocní blahodárné účinky rašelinové procedury.

10. Vlhkost jako záruka přírodní kvality

Matka příroda je tak trochu svéhlavá a větru a dešti ještě (naštěstí) nikdo poroučet neumí. Je proto normální, že vám některé výrobní šarže zábalů připadají vlhčí než ostatní. I ve věku vyleštěných jablek a standardně zahnutých banánů tak máte jistotu 100% přírodního produktu bez jakýchkoliv přísad. V porovnání s klasickou aplikací rašeliny je tato procedura i tak jednoznačně nejčistější formou terapie.

11. Co vzešlo z přírody, to patří i zpět

Rašelina v použitém zábalu velmi dobře poslouží v květináči nebo na zahrádce. Tento postup má několik výhod:

  • ekologickou likvidaci substrátu
  • klient má jistotu, že jsou zábaly opravdu jednorázové

Vážíme si darů přírody, a proto se k ní výrobě jednorázových rašelinových zábalů chováme co nejšetrnější. Myslete na to i při jejich likvidaci. Rašelinu s použitého zábalu smíchejte ze substrátem nebo hlínou na zahrádce a příroda vám určitě někdy poděkuje.